Urfa’nın Şanlı Yiğitleri: Onikiler

Urfa’nın Şanlı Yiğitleri: Onikiler

Nisan 22, 2019 0 Yazar: inkilap

Fransızlar 30 Ekim 1919’da kalabalık bir orduyla Urfa’yı işgal ettiler.

Urfa’ya giren Fransız kuvvetlerindeki askerlerin sadece 100 kadarı Fransız’dı. Fransızlar ordularını Suriye’den getirdikleri Ermeniler ile sömürgelerinden getirdikleri askerlerden oluşturmuşlardı.

Fransız işgali karşısında Urfa halkı, Ali Saip Bey öncülüğünde destansı bir direniş gösterdi. Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kurarak haklarını ve vatanlarını savunmaya geçtiler. Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin kuruluş toplantısına katılanlar, halk arasında “Onikiler” olarak adlandırıldı.

Halkın inançlı direnişi karşısında şehirde tutunamayacaklarını anlayan Fransızlar “Peygamberler Diyarı” olarak bilinen Urfa’yı terk etmek zorunda kaldılar (11 Nisan 1920). BMM, Urfa halkının haklarını ve vatanlarını korumada gösterdikleri cesaret ve fedakârlık nedeniyle 22 Haziran 1984’te Urfa’ya “Şanlı” unvanını verdi.

Urfa direnişine öncülük eden Onikiler

Urfa direnişine öncülük eden Onikiler

7 Aralık 1919’da Onikiler’in Fransızlara Gönderdiği Nota

“Biz Urfa Sancağı halkı barışsever insanlarız. Bin yıldan beri bu topraklarda hür olarak yaşıyoruz.

Topraklarımıza göz dikenleri hep pişman etmişizdir. Şimdiye dek sizin buraya belli süre için geldiğinizi sanıyorduk. Fakat bayraklarımızı indirmeniz, sizin Urfa’yı işgal niyetinde olduğunuzu gösteriyor. Bu kötü niyetinizi gördük ve biz Urfalılar, sizi bu topraklardan atmak için bütün gücümüzle çalışmaya yemin ettik.

Bizi on iki kişi sanıyorsunuz. Oysaki bu rakam gerçek sayımızın yanında çok küçük kalır. Zira Urfalılar sizleri buradan çıkarmaya yediden yetmişe kadar yemin etmişlerdir.

Biz Onikiler şehirli ve köylü, Türk ve Kürt, yerleşik ve göçebe bütün Urfa halkının hislerine tercümanız. Bizi esir alamazsınız. Alsanız bile bu mücadeleyi durduramazsınız. Onikilerin yerini Onikibinler, Yüzyirmibinler alacaktır. Sizin bize ders vermeniz bir tarafa, çok geçmeden Urfalıların size nasıl bir ders vereceğini göreceksiniz.

Size tavsiyemiz, biz Onikilerin ve temsilcisi bulunduğumuz Yüzyirmibinlerin sillesini yemeden ve çok geç olmadan medeni milletlere yakışır bir şekilde Urfalılardan özür dileyerek Fransa’ya dönmenizdir.”

Bütün Urfa halkı adına Onikiler