Maarif (Eğitim) Kongresi (16-21 Temmuz 1921)

Maarif (Eğitim) Kongresi (16-21 Temmuz 1921)

Ekim 29, 2018 0 Yazar: inkilap

TBMM kurulduktan kısa bir süre sonra Maarif Nezareti (Eğitim Bakanlığı) öğretmenlere bir genelge gönderdi. Bu genelgede, dış düşmanların vatanı içerden bölüp parçalamak için isyanlar çıkarttığı vurgulandı. Bu sebeple öğretmenlerin halkı uyarıp aydınlatmaları istendi.

Mustafa Kemal ve Kazım Karabekir başta olmak üzere Millî Mücadele önderleri, millî kurtuluşun azim ve heyecanının öğrenciler tarafından da özümsenmesi için sık sık okulları ziyaret ettiler. Bu amaçlar doğrultusunda Ankara’da bir Maarif Kongresi düzenlenmesine karar verildi.

Maarif (Eğitim) Kongresi (16-21 Temmuz 1921)

Maarif (Eğitim) Kongresi (16-21 Temmuz 1921)

Yurdun çeşitli yerlerinden gelen 250 kadar öğretmenin bir araya geldiği Maarif Kongresi’ne Mustafa Kemal cepheden gelerek katıldı ve kongrenin açılış konuşmasını yaptı. Mustafa Kemal kongredeki konuşmasında Türkiye’de millî bir eğitimin kurulması gerektiğini belirtti.

Savaş nedeniyle kongre çalışmalarında amaçlanan sonuçlara ulaşılamadı. Ancak Yunan ordusunun Ankara’ya çok yaklaştığı buhranlı bir dönemde Maarif Kongresi’nin toplanması eğitime verilen önemin somut bir örneğidir. Maarif Kongresi’nin toplanması, Millî Mücadele’nin yalnızca savaş meydanlarında değil eğitim alanında da yapıldığının göstergesidir.